Évzárót tartott a szövetség

Jó hangulatú évzárót tartott a Veszprém Megyei Kézilabda Szövetség, ahol a leköszönő elnököt, dr. Soós Kálmánt is elbúcsúztatták.

A VMKSZ hagyományos évadzáróján a résztvevők babgulyással, harcsapaprikással, körömpörkölttel, chilisbabbal és gofrival készültek. Persze nemcsak főzés, kóstolás és koccintás szerepelt a programban. Az évzárón ugyanis emlékérmet vehettek át a jubiláló sporttársak. Tiba András 45 éve dolgozik a Veszprém megyei kézilabdasportért, ő felel a játékvezető küldésért a szervezetben. Dobovai Zoltán elérte a játékvezetőkre vonatkozó felső korhatárt, 35 év után versenybíróként tevékenykedik tovább.

Horváth Péter 30 éve, Marton Balázs 30 éve, Ács Zsolt 25 éve, Báder Róbert 25 éve, Bóna Szabolcs 25 éve, Németh Csaba 25 éve, Tóth Károly 25 éve, Blaskó József 20 éves, Tóbiás Richárd 15 éve, Drahovszky Nikolett 5 éve, Gáspár Soma 5 éve, Papp Richárd 5 éve, Végh András 5 éve, Vörös Bence 5 éve segíti munkájával a szövetséget játékvezetőként, vagy versenybíróként.

A jubileumi emlékérmeket Tóth Károly, az emlékbizottság elnöke adta át.

Dr. Soós Kálmán 42 évig dolgozott a megyei szövetségben, nemzetközi játékvezetőként, versenybíróként is tevékenykedett és elnökként vezette a szervezetet. A rutinos szakember most elköszönt, de nem hagyja itt szeretett munkáját, tanácsadóként a továbbiakban is számítanak rá. A munkatársaitól olyan emlékplakettet kapott, amelyen a munkájának kezdeti dátumát jelölik, de a végét nem, ennek helyére egy végtelen jel került, azt szimbolizálva, hogy mindörökre a sportág elkötelezettje.

Július 1-től így új elnök vezeti a VMKSZ-t, Németh Csabát nevezték ki a tisztségre, aki több mint két évtizede aktivája az egyletnek. A Fegyelmi és Etikai Bizottság irányítását Dobovai Zoltán veszi át, míg a Játékvezetői Bizottság irányításáért Bóna Szabolcs felel.

Felhőtlen és jó hangulatú közös vacsorával, beszélgetéssel zárta le a VMKSZ a 2020/21-es idényt.

NB I-es Versenykiírás a 2021/2022-es idényre

A Magyar Kézilabda Szövetség Szakmai- és Versenybizottsága és az NB I-es Kézilabda Liga elfogadta a 2021/2022-es idény felnőtt NB I-es bajnokságainak, azaz a K&H Női Kézilabda Liga és a K&H Férfi Kézilabda Liga Versenykiírását, valamint az alsóbb osztályú és utánpótlás-versenykiírásokat is.

A bajnokságokban 14-14 csapat vesz részt. A bajnoki versenyrendszer változatlan, a női NB I-ben körmérkőzéses rendszerben, oda-vissza játszanak a csapatok, összesen 26 fordulót, ezt követően alakul ki a végeredmény. A férfiaknál a 26 fordulót követően kerül megállapításra a bajnoki eredmény a 3-14. helyezettek között. Az alapszakasz 1. és 2. helyezettje oda-visszavágó alapú bajnoki döntőt játszik egymással. A bajnoki döntő 1. mérkőzésének pályaválasztója az alapszakasz 2. helyezettje.

 A versenyrendszer az NB I-ben és a Magyar Kupában nem változott, azonban néhány változás érinti a következő szezont – mondta el Rupp István, a Magyar Kézilabda Szövetség versenyigazgatója. – Az olimpia miatt a bajnokság a megszokottnál kicsit később kezdődik, a férfi bajnoki döntő, az idei évhez hasonlóan 2022 júniusában kerül sorra. A Magyar Kupa négyes döntőjének időpontja a férfiaknál 2022. április 23-24., a nőknél május 28-29. Fontos változás, hogy a külföldi állampolgárságú kézilabdázók játékengedélyének kiadása a magyar állampolgárokéval azonos feltételek mellett történik meg, megszűnik tehát az a szabály az NB I-ben, hogy külön díjhoz kötött mindegyik, a férfi bajnokságban öt, a női bajnokságban négy külföldi játékoson felüli játékengedély kiadása. Erre a magyar játékosok védelmében volt szükség, azonban az utóbbi időszakban már érvényesült az az elv, hogy a tehetséges magyar kézilabdázók a tudásuknak megfelelő klubokban rendszeres játéklehetőséghez jutnak, így ebben a tekintetben a sportág tulajdonképpen önszabályozóvá vált. Fontos a válogatott csapatok szempontjából, hogy az NB I-es Liga hozzájárulásával a nemzetközi versenynaptárban szereplő időpontokon kívül további lehetőséget kapnak a felnőtt nemzeti csapatok is, a férfi együttes a magyarországi Európa-bajnokság előtt összesen 16 extra napon készülhet együtt, míg a női csapat 2021 őszén további három, 2022 első félévében pedig hat napnyi lehetőséget kap a válogatott heteken túl.

A bajnokságok nevezési határideje 2021. július 15., a bajnoki sorsolást 2021. július 22-én tartja az MKSZ. Az 1. forduló időpontja 2021. szeptember 12., azaz a csapatoknak ezzel a nappal bezárólag kell lejátszaniuk az 1. forduló mérkőzéseit.

A K&H Női Kézilabda Liga versenynapjai: 2021. szeptember 12., 19., 26., október 2., 24., 31., november 7., 14., 20., december 29./30., 2022. január 16., 23., 30., február 13., 20., 26., március 13., 20., 27., április 3., 10., 14., május 1., 8., 15., 22.

Női válogatott napok: 2021. október 4-10. (hivatalos válogatott időszak), november 1-3., november 22.-december 1. (hivatalos válogatott időszak), december 2-19. (világbajnokság, Spanyolország), 2022. január 31.-február 2., február 28.-március 6. (hivatalos válogatott időszak), április 15-17., április 18-24. (hivatalos válogatott időszak)

A K&H Férfi Kézilabda Liga versenynapjai: 2021. szeptember 12., 19., 26., október 3., 17., 24., 31., november 14., 21., 28., december 5., 12., 2022. február 6., 13., 20., 27., március 6., 13., 27, április 3., 10., május 1., 8. 15., 22., 29.
Férfi bajnoki döntő: 2022. június 1-12. között, a két csapat megegyezése alapján

Férfi válogatott napok: 2021. október 7-10., november 1-7. (hivatalos válogatott időszak), december 16-23., december 28-31., 2022. január 1.-12. (hivatalos válogatott időszak), január 13-30. (Európa-bajnokság – Magyarország/Szlovákia), március 14-20. (hivatalos válogatott időszak), április 11-17. (hivatalos válogatott időszak)

A teljes Versenykiírás letölthető innen.

Forrás: MKSZ

Magyar versenybíró a férfi BL FINAL4-on

Az Európai Kézilabda Szövetség közzétette a június 12-13-án Kölnben sorra kerülő Férfi Bajnokok Bajnokok Ligája FINAL4 játékvezetőit és versenybíróit. A Barca-Nantes elődöntőre versenybíróként küldést kapott Soós Balázs, az MKSZ nemzetközi igazgatója, aki az utóbbi időszakban valamennyi felnőtt világbajnokságon jelen volt, és ott lesz a tokiói olimpia kézilabda-tornáin is versenybíróként. Gratulálunk az újabb megbizatáshoz!

Férfi Bajnokok Ligája FINAL4, Köln
Június 12., szombat, elődöntők:
15:15 PSG HANDBALL (francia)-AALBORG (dán)
Játékvezetők: Bojan Lah, David Soh (szlovénok)
Versenybírók: Viktor Konoplasztij (ukrán), Miroslaw Baum (lengyel)

18:00 BARCA (spanyol)-HBC NANTES (francia)
Játékvezetők: Mirza Kurtagic, Mattias Wetterwik (svédek)
Versenybírók: Soós Balázs, Alin-Sergiu Cirligeanu (román)

Június 13., vasárnap:
15:15 Bronzmérkőzés
Játékvezetők: Arthur Brunner, Morad Salah (svájciak)

18:00 Döntő
Játékvezetők: Vaclav Horacek, Jiry Novotny (csehek)

A FINAL4 valamennyi mérkőzését élőben közvetíti a Sport1.

Forrás: MKSZ

Az utánpótlás bajnokságok rendezési és részvételi feltételeiről

A MAGYAR KÉZILABDA SZÖVETSÉG Szakmai- és Versenybizottságának 46/2021.(V.17.) számú határozata:

Az utánpótlás bajnokságok rendezési és részvételi feltételeiről Határozat: „A Magyar Kézilabda Szövetség Szakmai-és Versenybizottsága úgy határozott, hogy a 42/2021.(IV.30.) számú határozatban megjelölt tornarendezési időszakhoz kapcsolódóan, az Utánpótlás tornák rendezési és részvételi feltételeit a mellékletben foglaltak szerint határozza meg.

Tornarendezési időszakok korosztályi bontásban:

  • Ifjúsági, serdülő és U 16-os korosztály részére: 2021. május 22-24., május 29-30., június 5-6., június 12-13. június 16-30.
  • U15, U13, U11-es korosztályok részére: 2021. május 29-30. napján az MKSZ Utánpótlás Irodája által kiírt és közzétett helyszínen kerül megrendezésre. A kisorsolt csapatok 2021. május 24-ig jelezhetik az upiroda@mksz.hu címen, ha nem kívánnak részt venni.
  • U15, U13, U11-es korosztályok részére: 2021. június 16-30.
  • U14, U12, U10-es korosztályok részére: 2021. június 5-6., napján az MKSZ Utánpótlás Irodája által kiírt és közzétett helyszínen kerül megrendezésre. A kisorsolt csapatok 2021. május 31-ig jelezhetik az upiroda@mksz.hu címen, ha nem kívánnak részt venni.
  • U14, U12, U10-es korosztályok részére: 2021. június 16-30.
  • U9, U8-as korosztályok részére kezdődobás játékprogram: 2021. június 12-13. napján az Megyei Kézilabda Szövetségek szervezésében.

A tornákon a játékvezetők és a versenybírók díját az MKSZ fizeti, a 66./2020. számú SZVB határozatban szereplő 7. díjrészlet terhére.

A mérkőzésekre a helyszín szerinti Megyei KSZ küld játékvezetőt, és versenybírót.

Azok a sportszervezetek, akik az aktuális TAO támogatási időszakban tornát kívánnak rendezni, a jelen előírások alapján kell eljárniuk.

A tornarendezéssel és azon történő részvétellel összefüggésben csak olyan költségek számolhatók el, amely aljogcímre a sportfejlesztési programban a sportszervezet jóváhagyást kapott. Abban az esetben, ha az érintett aljogcímre vonatkozóan a sportszervezet nem rendelkezik jóváhagyott támogatással, a kiegészítő támogatás terhére is van lehetőség a költségek elszámolására.

A tornák elfogadásának feltételei:

  • Pontos versenykiírás készítése és benyújtása a Verseny Albizottság felé.
  • Hitelesített nyilatkozatot a költségek megosztásáról társrendezés esetén. (A rendezésben résztvevők nyilatkozata a rendezés során felmerülő költségek megosztásáról).
  • Amennyiben a rendező által a rendezés költségei TAO-ban elszámolásra kerülnek, úgy ezen költségek fedezésére a csapatoktól nevezési díjat szedni maximum a TAO önerő mértékéig lehetséges. A kérelem benyújtásával egyidejűleg ezzel kapcsolatban a rendező(k) köteles(ek) hivatalos nyilatkozatot (aláírással, bélyegzővel ellátva) küldeni. (1. számú melléklet)
  • A torna versenynapjainak igazodnia kell a Szakmai- és Versenybizottság által elfogadott Versenynaptárhoz (csak az abban megjelölt napokon kerülhet sor tornarendezésre).
  • Valamennyi játékos számára is szükséges a 2020-2021-es szezonra kiadott versenyengedély, és a sportorvosi engedély. A tornán csak azonos korosztályba kapott versenyengedéllyel rendelkező játékos játszhat, a korosztályon belüli osztályba sorolástól függetlenül. Például egy ifjúsági tornán bármilyen osztályú ifjúsági engedéllyel játszhat a játékos, de serdülő engedéllyel nem.
  • A 2021. májusában rendezendő tornák esetében az első mérkőzést megelőző legalább 3 naptári nappal, 2021. júniusában rendezendő tornák esetén az első mérkőzést megelőző legkésőbb 7 naptári nappal kötelező a rendező által a teljes program továbbítása a Verseny Albizottság felé.
  • A torna jegyzőkönyveit legkésőbb a mérkőzés lejátszásának napján fel kell tölteni.
  • Minden olyan tornának, mely egy korosztályban 8 vagy annál több csapatot kíván versenyeztetni, kötelező Versenybizottságot felállítani és annak a vezetőjét, elérhetőségeivel együtt a kiírásban feltüntetni.
  • Megyei szövetségek által szervezett torna esetében jelenjen meg a TAO-kérelemben az igény a szervezésre, amennyiben a torna költségeit abban kívánják elszámolni.

A Versenykiírásnak az alábbiakat kell tartalmaznia:

  • rendező szervezet neve
  • a versenyek helyszíne
  • korosztályok, nemek felsorolása
  • tervezett mérkőzésszámok csapatonként
  • nevezési díj(ak) megjelölése (ha nincs, akkor azt is meg kell jelölni)
  • e-ügyintéző(k) nevének, kódszámának megnevezése
  • több napos torna esetén a szállás és az étkezés költségviselőjének megnevezését (rendező vagy nevező/meghívottak)
  • amennyiben a tornán legalább 8 csapat vesz részt, versenykiírást kell készíteni melynek kötelező tartalmi eleme, a lebonyolítás, csoportmérkőzések esetén a továbbjutás eldöntése, és az óvással kapcsolatos rendelkezések
  • A tornák mérkőzésein feljelentett személy a 2020-2021. évi bajnoki kiírás szerint köteles az illetékes Fegyelmi Bizottság előtt megjelenni.

A torna sportfejlesztési programban való jóváhagyása nem jelenti a konkrét tornarendezési kérelem elfogadását. A torna kérelmet és a versenykiírását az MKSZ Verseny Albizottsága részére kell megküldeni (utanpotlastorna@mksz.hu)

A nem engedélyezett tornák költségei TAO terhére nem számolhatók el, és az ezeken a tornákon résztvevő sportszervezet sem jogosult a rendezvénnyel szemben felmerült költségeit elszámolni.

BEFEJEZETTNEK NYÍLVÁNÍTOTTA AZ MKSZ AZ UP VERSENYEKET

A Magyar Kézilabda Szövetség Szakmai-és Versenybizottsága úgy határozott, hogy a 2020-2021. évi valamennyi utánpótlás versenysorozatát befejezetté nyilvánítja, melyhez kapcsolódóan az alábbiak szerint jár el:

– Nem kerülnek megállapításra helyezések.
– A lejátszott mérkőzések nem kerülnek törlésre, azok a nyilvántartásokban elérhetők lesznek.
– A lejátszott mérkőzéseken történtek miatt kiszabott szankciók érvényben maradnak.
– Nincs sem feljutó, sem kieső, és nem szerzett automatikusan jogot a 2021-2022. évi utánpótlás bajnokságok I-II. osztályába egy sportszervezet sem. A 2021-2022. évi utánpótlás bajnokságok I-II. osztályaiban indulókról a Szakmai és Versenybizottság által megbízott ad hoc Besoroló Bizottság dönt.

A Magyar Kézilabda Szövetség Szakmai-és Versenybizottsága a 2020-2021. évi versenynaptárban 2021. május 22. és június 30. napja között tornarendezési időszakot jelöl meg, melynek részletszabályozását későbbi határozatában teszi közzé.

Az MKSZ közleménye a sportesemények látogatásáról

A Magyar Kézilabda Szövetség folyamatosan figyelemmel követi a koronavírus-járványt és az azzal kapcsolatos várható jogszabály-változásokat. A jelenlegi információk ismeretében a szurkolók számára védettségi igazolvánnyal ismét látogathatóvá válnak a sportesemények, amint a magyarországi beoltottak száma eléri a 4 millió főt. Az ezzel kapcsolatos jogi háttér már ismert, a szurkolók beengedéséhez azonban számos technikai, illetve ellenőrzési feltételt is biztosítania kell az események szervezőinek.

Miután az új jogszabályi feltételek lehetővé teszik, az MKSZ határozott szándéka újranyitni a kapukat, a mérkőzéseket, minden sportági, egészségvédelmi, rendezési szempont figyelembevételével, hogy a nézők a lehető leghamarabb visszatérhessenek a lelátókra, észszerű és biztonságos körülmények között.
Amint aktuális lesz a sportesemények megnyitása, az MKSZ azonnal meghozza a szükséges döntéseket, és erről haladéktalanul tájékoztatni fogja a szurkolókat és a sportszervezeteket.

Forrás: MKSZ

Magyar versenybíró az olimpián!

A Nemzetközi Kézilabda Szövetség véglegesítette a tokiói olimpia kézilabdatornáin közreműködő játékvezetők és versenybírók névsorát. Nagy büszkeség a Magyar Kézilabda Szövetség számára, hogy Soós Balázs, az MKSZ nemzetközi igazgatója a korábbi férfi és női világbajnokságokat követően az ötkarikás játékokon is közreműködhet versenybíróként. 

– A magyar kézilabdázás és a magyar női válogatott számára is nagyon fontos, hogy Soós Balázs ott lehet Tokióban versenybíróként, büszkék vagyunk rá, hiszen az elmúlt években mutatott teljesítményével érdemelte ki az olimpiai küldést! – emelte ki Novák András, az MKSZ operatív igazgatója. – Andorka Sándor több évtizedes, illetve az olimpiákat illetően 2008-as pekingi és 2012-es londoni munkáját követően Balázs viszi tovább ezt az örökséget. Sajnálom, hogy mindezt Sanyi már nem érhette meg, de mindezzel méltó módon őrizzük az emlékét. A magyar válogatott mellett Soós Balázsnak is sok sikert kívánunk Tokióban!

– Nagyon örülök, hogy az olimpiára is küldést kaptam a Nemzetközi Kézilabda Szövetségtől, hiszen azt jelzi, hogy elégedettek voltak a korábbi világbajnokságokon a munkámmal, ahol számos találkozón működhettem közre a zsűriasztalnál – mondta el Soós Balázs. – A háttérben folyamatosan dolgozunk azon, hogy minél hamarabb legyen magyar játékvezető-kettős is a felnőtt világversenyeken. Bíró Ádám és Kiss Olivér sajnos a januári férfi világbajnokságról egy pozitív COVID-teszt miatt maradt le, és ez nyilván hátráltatta őket, de reméljük, mielőbb ott lesznek a pályán az IHF vagy az EHF versenyein!

A tokiói olimpián közreműködő játékvezető-párosok:
Youcef BELKHIRI/Sid ALI HAMIDI (algériaiak)
María Ines PAOLANTONI/Mariana GARCIA (argentinok)
Matija GUBICA/Boris MILOSEVIC (horvátok)
Vaclav HORACEK/Jiri NOVOTNY (csehek)
Mads HANSEN/Jesper MADSEN (dánok)
Yasmina ELSAIED/Heidy ELSAIED (egyiptomiak)
Julie BONAVENTURA/Charlotte BONAVENTURA (franciák)
Robert SCHULZE/Tobias TONNIES (németek)
Gjorgji NACSEVSZKI/Szlave NIKOLOV (északmacedónok)
Duarte SANTOS/Ricardo FONSECA (portugálok)
Bon-Ok KOO/Seok LEE (dél-koreaiak)
Viktorija ALPAIDZE/Tatjana BEREZSKINA (oroszok)
Bojan LAH/David SOK (szlovénok)
Oscar RALUY/Angel SABROSO (spanyolok)
Mirza KURTAGIC/Mattias WETTERWIK (svédek)
Arthur BRUNNER/Morad SALAH (svájciak)

Elhunyt Andorka Sándor

Életének 76. évében elhunyt Andorka Sándor, a magyar kézilabda történetének egyik legnagyobb hatású játékvezetője és sportdiplomatája, az MKSZ Nemzetközi Bizottságának egykori elnöke, nemzetközi játékvezető, az Európai- és a Nemzetközi Kézilabda Szövetség játékvezetésért felelős testületének korábbi tagja.

Andorka Sándor három sportágban is, röplabdában, labdarúgásban és kézilabdában egyaránt NB-s szinten működött közre játékvezetőként, de az igazán nagy sikereket kézilabdában érte el. A Schóber Ottóval alkotott legendás párosuk 1981-től idehaza, 1983-tól nemzetközi színtéren szerzett komoly hírnevet. Kettősük az évek során közel 450 NB I-es mérkőzést, 10 Magyar Kupa-döntőt, 297 nemzetközi találkozót dirigálhatott, beleértve „A” és alacsonyabb kategóriás női, férfi felnőtt és korosztályos világbajnokságot, illetve a barcelonai előolimpiát is.

Az aktív játékvezetést követően sem szakadt el a kézilabdázástól, 2002 és 2012 között az Európai Kézilabda Szövetség Versenybizottságának tagjaként a játékvezetésért felelt, egyúttal az IHF játékvezetői testületének tagja volt, majd az EHF Versenybizottságában a klubversenyeket felügyelte, emellett az IHF lektoraként is tevékenykedett. Aktívan részt vett a játékvezetők képzésében, delegátusként pedig rendszeresen jelen volt az európai kupamérkőzéseken, továbbá két olimpián, nyolc felnőtt vb-n, tizennégy Eb-n, valamint több EHF-kupa és BL-döntőn is.

Az utóbbi években a Magyar Kézilabda Szövetség Nemzetközi Bizottságának elnökeként, a válogatottak csapatvezetőjeként sokat dolgozott a magyar kézilabdázás sportdiplomáciai sikereiért a világversenyeken és a mindennapokban egyaránt, csakúgy, mint korábbi nemzetközi megbízatásai során.

2011-ben megkapta az EHF Special Award-kitüntetést, az európai szövetségtől, a Magyar Kézilabda Szövetség 2020-ban legmagasabb kitüntetését, a Török Bódog Életműdíjat adományozta neki.

– Nehéz megszólalni, hiszen óriási veszteség érte a magyar kézilabdázást, de az egész magyar sportot, ezt jól tudják azok, akik ismerték Sanyit. Akik pedig ismerték, mindannyian szerették is, ebben biztos vagyok – hangsúlyozta Horváth Gabriella, az MKSZ főtitkára. – Óriási szerepe volt számos, az elmúlt évtizedekben a háttérben elért magyar sikerben, ezek közül is kiemelkedik, hogy elnyertük a 2022-es férfi Európa-bajnokság rendezési jogát két és fél évvel ezelőtt Glasgowban, de rengeteget köszönhetnek neki a magyar klubok és játékvezetők is, mindenkinek a mentora volt, aki a nemzetközi kézilabdaéletben bármilyen szerepet játszott Magyarország részéről, rengeteget tanultunk tőle, pár napja is még felajánlotta segítségét a közelgő EHF-kongresszus kapcsán. Betölthetetlen űrt hagyott maga után, de a sportág szereplőinek lelkében örökre itt marad velünk.

– Mély megdöbbenéssel és megrendüléssel hallottam a hírt, hiszen Andorka Sándor minden magyar kézilabda-játékvezető számára irányadó volt, szakmailag és emberileg is, és sportdiplomataként az én játékvezetői pályafutásomat, valamint sok kollégámét is végig kísérte, határtalan segítőkészséggel, így nehéz most megszólalni – mondta el Herczeg Péter, az MKSZ Játékvezetői Albizottságának elnöke. – Minden utánpótlás- és felnőtt világversenyen ott volt, ahol járhattam, fantasztikus hátteret adott nekünk, és a Játékvezetői Albizottság munkájában is rengeteget segített, szakmai és vezetői, sportdiplomáciai tapasztalatával egyaránt. Halála óriási veszteség, számomra emberileg, és a magyar kézilabda játékvezetői szakma számára is. Őszinte részvétem családjának is. Nyugodj békében, Sanyi!

Andorka Sándort a Magyar Kézilabda Szövetség saját halottjának tekinti, emlékét megőrizzük. Tiszteletére a hétvégi kézilabda-mérkőzéseket egy perces gyászszünet és főhajtás előzi meg.

Ügyfélfogadás változás

Értesítjük a tisztelt sportszervezeteket, hogy a Veszprém Megyei Kézilabda Szövetség irodája a koronavírus-járvány miatt elektronikus ügyintézésre áll át 2021. március 1-től. Az irodában a személyes félfogadás szünetel, az elektronikus ügyintézés folyamatos.

Megértésüket köszönjük!